OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nórsko, Tromsø, mesto za polárnym kruhom, krajina polnočného slnka a celodennej tmy, október 1995. Geir Jenssen (BIOSPHERE) a Bobby Bird (HIGHER INTELLIGENCE AGENCY) nakladajú svoju elektronickú výbavičku do lanovky, aby na jej konečnej stanici, v chate na hore nad mestom, odohrali trojicu unikátnych a výnimočných vystúpení.
Zadanie organizátorov každoročného Polar Festivalu kázalo „využiť zvuky získané na mieste“ a spomínaná dvojica sa s ním popasovala dychberúcim spôsobom. Elitní predstavitelia „tanečnej vetvy“ ambientu sa pohrali so zvukmi topiaceho sa ľadu, vŕzganím lanovky, šumením vetra či rozhovormi návštevníkov, a v reálnom čase z nich vystavali nesmierne dynamické, doslova dýchajúce a pulzujúce dielo, dokonale zachytávajúce genia loci onoho magického miesta, symbolicky, lanami kabínovej dráhy, prepájajúceho modernú civilizáciu s nedotknutou prírodou. Ťažko uveriť, že vyše deväť minút zvukov crčania a kvapkania vody v záverečnej „Meltwater“ môže nenudiť, ba naopak, pôsobiť tak silno. Ambient je často degradovaný a mylne považovaný za triviálnu a prázdnu hudbu, či za účelovú zvukovú kulisu pre výťahy a letiskové haly. Avšak v kritických miestach, kde sa ukazuje, či je hudba (ako taká) kvalitná, doska „Polar Sequences“ exceluje. Rafinovanosť postupov, ktoré postupným vrstvením, menením hlasitosti, pridávaním tónov a prácou so slučkami zvukov rozvíjajú jeden, často prírodný, nasamplovaný motív je evidentná. Jenssen a Bird mimoriadne atraktívnym spôsobom poodkryli širšiemu publiku nový rozmer elektronickej muziky, rozmer, ktorý ukazuje, že napriek jej zdanlivej „umelosti“ a odľudšteniu stále ide o plnohodnotný hudobný smer, nezadajúci si po kompozičnej stránke ani s „vyšším umením“.
„Polar Sequences“ je výtvor na pomedzí intímnej hudby na domáce počúvanie, performing artu či plnohodnotného live záznamu. Jediná vec, čo ma mrzí, je fakt, že som nemohol byť priamo na mieste...
P.S.: Pre tých, ktorí tento výlet do končín na míle metalu vzdialených vydržali absolovovať celý, dodám záverečnú informáciu – v roku 1997 si hudobníci pozvánky vymenili, a po sete odohratom v Jenssenovom rodisku sa podobný projekt odohral v Birminghame, mieste narodenia Bobbyho Birda, tentokrát v mestskom štýle.
Výtvor na pomedzí intímnej hudby na domáce počúvanie, performing artu či plnohodnotného live záznamu. Jediná vec, čo ma mrzí je fakt, že som nemohol byť priamo na mieste..
1. Cimmerian Shaft
2. Snapshot Survey
3. White Lightning
4. Countdown To Darkness
5. Corona
6. Meltwater
Birmingham Frequencies (2000)
Polar Sequences (1996)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Headphone (pôvodné vydanie z 1996 Beyond records)
Stopáž: 57:23
Tak tohle je opravdu podařený výlet do hypnotické krajiny studených zvukových vibrací, chladivé elektronické zvuky nepostrádající oduševnělost skutečné zimní atmosféry, nádherný soundtrack spojující v sobě relaxační neokázalost i znervózňující absenci harmonií. Velmi vtíravé a přitom nenásilné.
K väčšine ambient záležitostí bývam skeptický, no vždy som rád, keď sa ku mne z času na čas dostane niečo naozaj výnimočné. "Polar Sequences" je unikát, na míle vzdialený ambientným pokusom "votrelcov" z iných scén ako elektronickej (a narážam najmä na tú metalovú)..
Hudba na tomto albume neznie ako počítačová hra s vypnutou obrazovkou, je naopak veľmi vizuálna, podnetná a mnohorozmerná. Zážitok.
slušná záležitost pro noční joint
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.